מהי תאונת עבודה

תאונת עבודה היא אירוע בו נפגע עובד תוך כדי ועקב עבודתו אצל מעבידו, לרבות פגיעה של עצמאי במהלך עבודתו. כלומר תאונת עבודה הינה תאונה שאירעה החל מהדרך לעבודה, במהלך העבודה וכלה בדרך חזרה מהעבודה אל הבית.

כל עובד שנפגע תוך כדי ועקב עבודתו אצל מעבידו, לרבות עצמאי, ואפילו במקרה בו ארעה תאונה לעובד ``בדרכו מביתו לעבודה ובחזרתו מן העבודה לביתו`` , זכאי לפנות למוסד לביטוח לאומי על מנת שיכיר בתאונה כ-``תאונה בעבודה``.

יצויין כי אין חשיבות אם  התאונה נגרמה בשל עוולה של המעביד לבין אם התאונה נגרמה ללא שבוצעה כל עוולה מצד המעביד, בכל מקרה בו התאונה תוגדר כ"תאונת עבודה" יהיה זכאי העובד לפיצוי כספי עקב כך.

 

מי זכאי לגמלאות נפגעי עבודה?

נפגע שאירעה לו פגיעה בעבודה (תאונת עבודה או מחלת מקצוע) וכן התלויים במבוטח שנפטר עקב הפגיעה בעבודה.

 

זכאות לטיפול רפואי

מבוטח שנפגע בעבודה מתאונת עבודה או מחלת מקצוע זכאי לקבלת טיפול רפואי חינם כל זמן שנדרש טיפול רפואי כתוצאה מהפגיעה.

 

מהם דמי פגיעה?

דמי פגיעה הינם תשלום שהמוסד לביטוח לאומי משלם לנפגע בעבודה שאינו מסוגל לעבוד עקב תאונת העבודה.

 

הזכויות המגיעות לנפגע בעבודה

אם בעקבות התאונה נעדר הנפגע מהעבודה- הינו זכאי לתבוע דמי פגיעה בגין היעדרות מהעבודה ולכל היותר בעד 182 יום ממחרת יום הפגיעה  בסייגים מסוימים.שיעור התשלום של דמי פגיעה הוא 75% מן השכר (החייב בדמי ביטוח לאומי) ברבע השנה שלפני הפגיעה ועד למכסימום הקבוע בחוק.

אם בעקבות התאונה נותרה לנפגע נכות- הנפגע רשאי להגיש תביעת נכות למוסד לביטוח לאומי ולקבל מענק (במקרה ששיעור הנכות הצמיתה נמוך מ-  20% ולא פחות מ- 5%), או גמלת נכות (במקרה של שיעור נכות צמיתה מעל 20%).

 

עד מתי ניתן להגיש תביעה לדמי פגיעה?
תביעה לדמי פגיעה יש להגיש בתוך 12 חודשים מיום הפגיעה.

 

ערעור על החלטת המוסד לביטוח לאומי
במקרים בהם הביטוח לאומי לא הכיר בתאונה כ"תאונת עבודה" רשאי הנפגע להגיש ערעור לבית הדין האזורי לעבודה.

 

תביעה כנגד המעביד
יצויין כי אם העובד מעוניין לתבוע את המעביד בגין נזקים שנגרמו לו במסגרת "תאונת העבודה" יש להוכיח בדרך כלל רשלנות  של המעביד  או עוולת הפרת חובה חקוקה.

בשנים האחרונות נקבע בפסיקה כי על הביטוח הלאומי או משרד הביטחון להכיר גם במקרה של מחלה שהיתה קיימת מבעוד מועד והתפרצה או החמירה.

 

שתף מאמר זה:

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

נתונים נוספים