פסק דין מהפכני: עורך דין עצמאי הנותן שירותים משפטיים למשרד עו"ד יחשב כעו"ד שכיר

   1.jpg

פסק דין מהפכני של בית הדין לעבודה בתל אביב שניתן השבוע שלל הסדר הקיים ברבים ממשרדי עורכי הדין  המעבירים באופן קבוע תיקים לעורכי דין עצמאיים במשרד כשהתשלום ניתן בהתאם לשעות העבודה המשפטית בפועל.  בית  הדין לעבודה בתל אביב קבע כי  בין עו"ד הנותן שירותים משפטיים למשרד באופן קבוע לבין מנהל המשרד מתקיימים יחסי עובד מעביד ומנהל המשרד מחוייב לשלם לעורך הדין "העצמאי" תשלום זכויות סוציאליות מעבר לשכר ששולם לו, וזאת אף  אם סוכם כי לא יתקיימו יחסי עובד מעביד  ועורך הדין ינפיק חשבוניות מס על התשלום שקיבל.

 

משרדי עורכי דין רבים בארץ  מעבירים על בסיס קבוע תיקים לעורכי דין עצמאיים במשרד כשהתמורה שמשולמת לעורך הדין נקבעת על פי שעות העבודה בפועל או היקף העבודה המוערך. 

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב (סע"ש 21668-08-14 ליאת כהן נ' ליפא לזנובסקי) שלל הסדר זה  וקבע כי במקרה זה בין הצדדים מתקיימים יחסי עובד- מעביד. 

באותו מקרה דובר על עורכת דין  שנתנה שירותים משפטיים למנהל משרד עו"ד  בבני ברק באופן קבוע כנגד חשבוניות מס. עורכת הדין נתנה את השירותים המשפטיים מחדר במשרד ויכלה לתת שירותים משפטיים גם ללקוחות פרטיים שלה. 

התמורה לעורכת הדין שולמה לפי שעות עבודה בפועל  במכפלת התמורה השעתית שסוכמה בין הצדדים בצירוף מע"מ. הכנסתה של עורכת הדין  השתנתה מידי חודש בהתאם למספר השעות בהם ניתנה שירותים משפטיים למנהל משרד עורכי הדין.

השופטת רוית צדיק מבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב קבעה כי  השאלה אם מעמדו של אדם כעובד או כעצמאי נקבע לפי מכלול נסיבות המקרה ולא על פי המוסכם בינהם או על פי התיאור שניתן למערכת היחסים.

נקבע כי בין הצדדים התקיימו יחסי עובד- מעביד, וזאת אף אם התובעת הנפיקה חשבוניות מס וטיפלה גם בלקוחות פרטיים – "אף אם עסקה התובעת בייצוג לקוחות שאינם לקוחותיו של הנתבע, היה זה בידיעתו ובאופן אשר שירת את משרדו. האפשרות שעורך דין שכיר יטפל ברשות מאת מעסיקו גם בתיקים פרטיים משלו אינה דבר נדיר ואין להסיק מכך כי אותו עו"ד נתן שירותי משפטי כעצמאי".

 עוד נקבע כי העובדה שהתובעת הנפיקה חשבוניות מס והייתה רשומה ברשויות המס כעצמאית אינה שוללת את מעמדה של התובעת כעובדת "ואין בעובדה כי אדם נרשם כ"עצמאי" ברשויות מס הכנסה ובמוסד לביטוח לאומי כדי לשלול את מעמדו כ"עובד".

לאור קביעת בין הדין כי בין הצדדים התקיימו יחסי עובד- מעביד חוייב מנהל משרד עורכי הדין  לשלם לתובעת  תשלום זכויות סוציאליות המשולמים לעובדים ובכלל זה  פיצויי פיטורין, פיצוי בגין אי מתן הודעה מוקדמת, הפרשות לפנסיה, דמי הבראה , חופשה שנתית ודמי חגים. 

פסק הדין ניתן ביום 15.8.16. 

שתף מאמר זה:

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

נתונים נוספים