מדינת ישראל – גסטטנר ישראל בע"מ

 דבע נא / 3 - 8 מדינת ישראל נ' חברת גסטטנר ישראל בע"מ כד 65

 

עובדות המקרה:

החברה פרסמה מודעת דרושים בעיתון למשרת סוכן שיווק, המודעה נוסחה בלשון זכר והופנתה ויועדה לגברים בלבד. וזו לשון המודעה:

"גסטטנר ישראל בע"מ, בוא והצלח איתנו, אם אתה נציג מכירות מעולה זו ההזדמנות שלך. אנו מחפשים את הטובים ביותר להרחבת מערך המכירות שלנו".

החברה הואשמה בעבירה על סעיף 8 לחוק שוויון ההזדמנויות בעבודה. בית הדין האזורי זיכה את החברה בשל העובדה שהעבודה מחייבת סחיבת עד 50 קילו עד קומה 3 בלא מעלית ולעיתים קרובות מחייבת עבודה פיזית קשה במיוחד.

 

ביה"ד הארצי לעבודה פסק כי:

כאשר בוחנים את פירושו הנכון של הסייג שבסעיף 2(ג) לחוק שוויון ההזדמנויות בעבודה, התשמ"ח-1988, המבחן צריך להיות אוביקטיבי, ולא סוביקטיבי. כלומר, לא דעתו של מציע העבודה היא הקובעת, אלא מבחן אוביקטיבי. יחד עם זאת, בקביעת מבחנים אוביקטיביים יש להימנע מסטראוטיפים, שהרי אלו אינם אובייקטיביים אלא נובעים מדעות שהשתרשו בחברה, מבלי שיהיה להן בסיס עובדתי מוצק.

ביה"ד קבע כי לסעיף הפטור (סעיף 2(ג)) יש לתת פירוש מצמצם, כלומר רק עבודות שעל פי מהותן ואפיין הן מיוחדות לבני מין אחד בלבד, ניתן לאיישן בבני אותו מין. היות וכך יש לבחון באיזו מידה העובדה שעבודתו של סוכן מכירות בגסטטנר דורשת הרמת משא נופלת לגדר הסייג:

ביה"ד קבע כי אין לראות פרט זה כנמנה עם החריגים שבסעיף 2(ג) לחוק השוויון. אף כי סביר שמספר הנשים שהרמת משא במשקל זה תקשה עליהן גדול ממספר הגברים, חלק לא מבוטל מאוכלוסיית הגברים לא ירצו או לא יוכלו אף הם לעמוד במעמסה זו.

המודעה כפי שפרסמה חברת גסטטנר בעיתון, אינה משקפת את מהות התפקיד, שהרי הצורך ביכולת "סבלות" לא הוזכר בה. אם אכן ראתה גסטטנר כישור זה כתנאי לעבודה כנציג מכירות היה עליה לציין זאת במפורש. לפיכך, הערעור התקבל, והחברה הורשעה בעבירה על סעיף 8 לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה.

 

 

 

שתף מאמר זה:

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

נתונים נוספים