שרון פלוטקין – אחים אייזנברג

דב"ע נו/3-129 שרון פלוטקין – אחים אייזנברג, פד"ע לג 481

 

שרון פלוטקין ענתה למודעת "דרושים" שפרסמה חברת האחים אייזנברג בע"מ, בנוגע למשרת איש/אשת מכירות למיקרוסקופים. כאשר הוזמנה לראיון, נאמר לה ע"י מנהל החברה, כהנא, כי יש שתי משרות פנויות: משרת איש מכירות ומשרת עובד משרד. כאשר עמדה שרון על רצונה במשרת אשת מכירות מחוץ למשרד, לאור השכר ותנאי העבודה הטובים יותר, הסביר לה כהנא כי עבודה זו אינה מתאימה לאשה עקב השעות הארוכות שדורש התפקיד, והצורך להרים מדי פעם משאות כבדים.

בסופו של דבר הועמדה מועמדותה של שרון לעבודה משרדית בלבד. כתב ידה הועבר לגרפולוג בצירוף הערה: "תפקיד מיועד - מזכירה". הגרפולוג בחוות דעתו ציין בין השאר כי "דומה שאי שם היא מנהלת מעין תחרות עם הגברים במגמה להוכיח עליהם את עליונותה. לפיכך היא בוטה, כוחנית ותוקפנית למדי...". בעקבות חוות דעתו השלילית של הגרפולוג, נדחתה מועמדותה של שרון, והיא פנתה לבית הדין האזורי בתביעה כנגד החברה, בטענת הפליה.

בית הדין האזורי בתל אביב הגיע למסקנה שהיתה הפליה פסולה. יחד עם זאת מאחר והגישה המפלה לא היתה הגורם היחיד לאי קבלתה של שרון לעבודה, פסק לטובתה פיצוי בגובה 3,000 ש"ח בלבד. על קביעה זו ערערו לבית הדין הארצי, הן שרון פלוטקין והן חברת האחים אייזנברג.

 

ביה"ד הארצי לעבודה פסק:

  1. למרות השוני בין בני האדם, יש להתייחס אל כל אדם באשר הוא אדם בשוויון. עקרון השוויון, הפך עם קבלת חוק יסוד: כבוד האדם וחרותו לעקרון חוקתי מרכזי.
  2. חוק שוויון הזדמנויות בעבודה, מתייחס להליך הקבלה לעבודה וקובע כי אין לשאול בראיון כל שאלה העלולה להתפרש כמפלה, וכל שאלה הנוגעת למין, נטייה מינית, מעמד אישי או הורות. כאשר מוכחת לכאורה התנהגות שיכולה להתפרש אוביקטיבית כהפליה הרי זוהי התנהגות פסולה, ולכוונתו של המעביד אין כל  חשיבות. לפיכך, טענותיו של כהנא כי אך התכוון לטובתה של המועמדת בהסבירו לה את קשיי התפקיד אינן רלוונטיות. גם העובדה שבסופו של דבר התקבלה אשה אחרת לתפקיד אשת מכירות בחברה אינה מקנה הגנה למעביד.
  3. בית הדין הארצי קבע כי הערותיו של כהנא בהתיחסו למינה של  שרון, בחינת מועמדותה לעבודה משרדית בלבד וכן אי דחיית חוות דעתו הסטריאוטיפית של הגרפולוג, מהוות תשתית מספקת לקביעת קיומה של התנהגות מפלה.
  4. מטרת בית הדין בקבעו את גובה הפיצויים במקרה זה הינה לחנך את החברה ואת ציבור המעבידים כולו כדי להשיג את המטרה של התנהגות שוויונית. הדרך הינה הטלת סנקציה עונשית כואבת על המפלה, ולפיכך הוטלו על החברה פיצויים עונשיים בגין הפרת הזכות החוקתית לשוויון, בגובה 50,000 ש"ח .

שתף מאמר זה:

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

נתונים נוספים